Snow Joe ION100V-21SB Cordless Snowblower
Battery charger options sold separately. Powerful 2800 W brushless motor increases battery efficiency maximizes motor performance decreases noise vibration and extends motor life. Auger-assisted drive helps propel the unit forward through snow to clear more with less effort. Dual 5 W LED headlights provide increased visibility for nighttime snow removal. Integrated push-button display: 180 chute rotation LED light power ON/OFF and variable speed control dial. 2-blade paddle auger clears a path 21′ wide x 12′ deep in a single pass. Maximum auger speed moves up to 16 tons per charge minimum auger speed moves up to 12.5 tons per charge with 100V battery features carrying handle integrated USB ports and onboard LED emergency light ideal for camping power failures. Weight battery installed: 69 lbs.